Що читає Оксана Забужко: 10 українських романів, які рекомендує письменниця

«Перечитываемость» – это мой главный обязательный критерий...» «Перечитуваність» — це мій головний обов`язковий критерій...»
Оксана Забужко
Оксана Забужко. Джерело: Facebook

«Повія» Панаса Мирного чи «Людолови» Зінаїди Тулуб… WomanEL пропонує дізнатися, що читає Оксана Забужко, одна з ключових і найбільш відомих особистостей у сучасній українській літературі. Список найкращих, на її думку, українських романів XIX-XX століть письменниця опублікувала на своїй сторінці у Facebook.

Що читає Оксана Забужко: 10 українських романів, які рекомендує письменниця
Що читає Оксана Забужко… Джерело: Facebook

Мій список ні на що не претендує, складений був суто для себе з романів, які я люблю і перечитувала. «Перечитуваність» — це мій головний обов`язковий критерій. Якщо мій список когось змусить сходити в бібліотеку або й відкрити нового для себе класика, – значить, таки варто було його оприлюднити,

зазначила Оксана Забужко.

«Старе гніздо й молоді птахи», Василь Мова (Лиманський)

У центрі сюжету — проблема руйнації родини, конфлікт між батьком і дітьми. Полковник Пилип Загреба — представник козацької старшини війська Чорноморського. Він — малоосвічена людина, проте для своїх доньок та синів не пошкодував коштів на навчання.

На прикладі Пилипа змальовано розпад військово-патріархального укладу життя чорноморського козацтва. Автор пояснює породжені розвитком капіталізму нові форми господарювання, колонізаторську політику царизму і брутальний наступ антинародної культури. 

«Повія», Панас Мирний

Роман, який хочеться читати і перечитувати. Один із найкращих соціально-психологічних романів української літератури XIX століття.

Через бідність та переслідування багатіїв красуня Христина переїжджає з рідного села на заробітки в місто. Але там вона не знаходить щастя. Дівчина потрапляє в середовище насильства, підлості та брехні. Обставини та оточення завдають страждань та штовхають у прірву.

«Прехресні стежки», Іван Франко

Молодий адвокат Євгеній Рафалович приїжджає в невеличке галицьке містечко і стає народним захисником. Там він зустрічає кохання своєї юності. Та колишня кохана перебуває у пастці нещасливого шлюбу із чоловіком-садистом.

Знущання і приниження тривають роками, і жінка, не маючи сил на втечу, у відчаї наважується на вбивство. І це стане лише початком подій, які сколихнуть сонне містечко…

Якщо мій список когось змусить сходити в бібліотеку
«Якщо мій список когось змусить сходити в бібліотеку, значить, таки варто було його оприлюднити…». Джерело: Facebook

«Місто», Валер`ян Підмогильний

Історія амбітного юнака, який переїжджає із села в Київ і будує там нове життя. Маргінал і чужинець Степан Радченко приєднується до інтелектуальної та творчої еліти міста. Довколишній світ видається йому дедалі складнішим.

Роман «Місто» засвідчив важливий здобуток національної революції: повернення урбаністичного простору під українську культурну юрисдикцію. Київ Валер’яна Підмогильного знову став осередком потужного мистецького ренесансу.

«Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швейцарію», Майк Йогансен

Майк Йогансен — український письменник-авангардист. Стиль його творчості — ламати правила та з їхніх уламків витворювати нову поетику.

В романі є все: цікаві пригоди, дотепний гумор, непередбачувані повороти сюжету, яскраві образи-примари і подорож, за якими проглядається талановите пародіювання різних художніх стилів.

Автор не приховує, що всі персонажі вигадані. Як персонаж діє і він сам. Твір приваблює гарною мовою, цікавими спостереженнями, роздумами, тонким іронізуванням, щирістю оповіді та має гостре політичне звучання. 

«Майстер корабля», Юрій Яновський

Тонка любовна інтрига, дух романтики та творчого неспокою, вино «Кров землі» і солоний запах моря — все це є в романі Юрія Яновського «Майстер корабля». А те, чого немає, є в нарисах письменника і в ранньому варіанті тексту.

Молоді люди, які шукають себе і знаходять дружбу, кохання, вірність, мужність. Режисер, художник, балерина, матрос, одеські рибалки, портові дівчата, директор кінофабрики та власник шхуни. Дебютний роман Юрія Яновського порушує низку питань, особливо актуальних для модерністського покоління митців, та відображає творчу атмосферу 20–х років XX століття.

«Людолови», Зінаїда Тулуб

Зінаїда Тулуб розгорнула перед читачем масштабне полотно XVII століття в Україні. У романі читачі зустрічають Петра Сагайдачного, який повернувся з походу, в домі нареченої Насті.

На долю закоханих випадає страшне випробування: дівчину під час чергового набігу викрадають і поневолюють татари. Персональні історії переплітаються з видатними історичними подіями — заснуванням Київського братства, організацією друкарні при Києво-Печерській лаврі та планами походу на Каффу. 

«Перечитуваність» — це мій головний обов`язковий критерій...»
«Перечитуваність» — це мій головний обов`язковий критерій…». Джерело: Facebook

«Без грунту», Віктор Домонтович

Це історія про співіснування в одній людині суперечливих ідентичностей і потреби прикидатися тим, ким не почуваєшся. Події роману розгортаються на рубежі 1920–1930-х. Речники ідеології нового світу прокламують повний розрив з будь-якою традицією: почати історію з чистого аркуша, виплекати людину, не обтяжену ніяким спадком.

В авторитарній державі вождь має стати єдиним об’єктом поклоніння. Харківський культуролог Ростислав Михайлович приїздить до рідного міста Дніпро, щоб вирішити долю споруди вчителя — Варязької церкви. Домонтович змальовує атмосферу тотального державного страху, вдягання масок, що часом приростають до облич, та інтелектуальної втечі від страшної реальності.

«Сестри Річинські», Ірина Вільде

Це історичний зріз першої половини XX століття. Його показано очима жінок, які більше не хочуть жити в патріархальному світі й виходять з тісного домашнього простору в широкий світ.

У центрі сюжету — п’ять сестер, які після смерті батька опиняються сам на сам з реальним життям. Без грошей та розуміння того, як функціонує реальність навколо них. Проте кожна з сестер готова брати на себе відповідальність за своє життя й робити вибір у згоді з власними уявленнями про успіх і щастя.

«Роман про добру людину», Емма Андієвська 

Дія роману відбувається в українському таборі для переміщених осіб в Міттенвальді. На основі протиставлень авторка доводить, що можна бути доброю людиною навіть тоді, коли маєш звичайні людські вади.

Не ідеальними, але добрими персонажами в романі постають отець Гудзій та Стецько Ступалка, які люблять випити. Інший герой, злодій Дмитрик, поступово переживає перетворення на добру людину. У романі очевидним злом Емма Андієвська показує імперський вплив на Україну.

Раніше ми розповідали про 5 естетичних колекцій української класики.

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Exit mobile version