Чужих дітей не існує: як усиновити дитину в Україні та не втратити здоровий глузд

Простые ответы на сложные вопросы об усыновлении детей в Украине. Прості відповіді на складні питання про усиновлення дітей в Україні.
Як усиновити дитину в Україні підчас війни в 2024 році
Як усиновити дитину в Україні підчас війни в 2024 році

Як би банально це не звучало, але чужих дітей не існує. Усиновлення дитини — досить не проста процедура, а війна – не причина її полегшувати. Мова йде про інтереси та безпеку дітей. WomanEL пропонує розібратися, як усиновити дитину в Україні підчас війни та як діяти тим, хто готовий стати дитині хоч і не біологічними, але справжніми батьками.

Громадяни України, які мають намір усиновити дитину, подають письмове звернення для внесення їх до реєстру потенційних усиновителів до відповідної служби у справах дітей за місцем проживання цієї дитини. Документ потрібно оформити в присутності співробітника вказаної служби, який і має завірити його.

За законом усиновлення – це прийняття у сім’ю дитини на правах дочки або сина, з усіма правами та обов’язками як з боку дорослих, так і з боку дитини.

Як усиновити дитину в Україні підчас війни в 2024 році
Чужих дітей не існує: Як усиновити дитину в Україні підчас війни в 2024 році. Джерело: Instagram

Усиновлення під час війни

Упродовж першого місяця після початку повномасштабного воєнного вторгнення росії в Україну усиновлення було призупинено.

Усиновити дитину в Україні підчас війни які перебувають на території України, можливо лише в тих регіонах, де немає воєнних дій та працюють державні органи влади України. Однак станом на зараз цю процедуру відновили. У квітні Верховна Рада України опублікувала повідомлення про те, що на період воєнного стану схема не змінювалася, усиновлення відбувається на загальних підставах з урахуванням норм національного законодавства.

Обставини, за яких можливо розпочати процедуру усиновлення під час війни

 • дитина має статус сироти;
 • вона позбавлена батьківського піклування;
 • її батьки дали нотаріальну згоду на усиновлення.

При цьому дитина має перебувати на обліку з усиновлення, який ведуть служби у справах дітей і Національна соціальна сервісна служба.

Процес може бути ускладнений, якщо доля батьків дитини невідома через війну. Водночас іноземні громадяни не мають права на усиновлення чи опіку українських дітей з початку повномасштабного вторгнення.

Під час війни усиновити дитину заборонено, якщо вона:

 • перебуває на тимчасово окупованих територіях;
 • тимчасово переміщена (евакуйована) за межі України;
 • не перебуває на обліку з усиновлення.

Усиновити таких дітей можна буде після деокупації населеного пункту, де вони проживають, або після їхнього повернення з-за кордону.

Як усиновити дитину в Україні підчас війни в 2024 році
Як усиновити дитину в Україні підчас війни в 2024 році. Джерело: Instagram

Хто може стати усиновлювачем в Україні

Усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша 21-го року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Така особа повинна бути старшою за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на 15 років. Усиновлювачами можуть бути подружжя та особи, які не перебувають у шлюбі, за умови, що вони є громадянами України.

Обов’язково перевіряється стан здоров’я, сімейний стан, житлові умови та рівень доходів. Також враховується бажання дитини.

Куди звернутися, щоб усиновити дитину

Прийняти дитину на правах доньки чи сина — найбезпечніша та найбільш надійна форма сімейного влаштування для дитини. Для того щоб усиновити дитину в Україні, яка чекає на своїх рідних, треба звернутися в Службу у справах дітей за місцем проживання із письмовою заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі. Заява може бути написана в присутності працівника служби у справах дітей та засвідчена ним.

Від подружжя, яке вдвох бажає усиновити дитину, подається спільна заява, підписана обома членами подружжя. У разі, коли один із подружжя не може з’явитися до служби у справах дітей для написання заяви, його заяву, засвідчену нотаріально, може подати дружина (чоловік).

Далі потрібно зібрати необхідний пакет документів, визначений законодавством. Після завершення попередніх етапів видається висновок про можливість бути усиновлювачем.

Усім, хто отримує висновок, Службою надається інформація про дітей, які очікують на усиновлення та згодом направлення на знайомство з дитиною. Дитина вважатиметься усиновленою з моменту набрання судовим рішенням законної сили. З цього часу ви юридично стаєте однією сім’єю.

Як усиновити дитину в Україні підчас війни в 2024 році
Як усиновити дитину в Україні підчас війни в 2024 році. Джерело: Freepik

Перелік документів для постановки на облік кандидатів в усиновлювачі

У відкритому доступі доволі складно знайти повний перелік документів, для того щоб усиновити дитину в Україні підчас війни. Наразі більшість сиротинців, інтернатів та дитбудинків сімейного типу перебувають в евакуації за кордоном, тому процес усиновлення максимально переведений у цифровий формат.

На порталі «Дія» доступні п’ять нових послуг, які спрощують і пришвидшують процес усиновлення дитини. Раніше українцям дозволили подавати заяву про отримання консультації з усиновлення дитини та зареєструватися усиновлювачем онлайн.

Перелік документів:

 • копія паспорта та картки платника податків;
 • копія документа про унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі. Роз’яснення щодо нього можна прочитати тут;
 • довідка про відсутність судимості;
 • довідка про заробітну плату за останні пів року або подану декларацію щодо майнового стану та доходів за останній календарний рік;
 • копія свідоцтва про шлюб;
 • довідка про стан здоров’я усиновлювачів за додатком 5 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини;
 • документ про право власності чи користування житлом;
 • письмова згода чоловіка або дружини на усиновлення дитини.

Особи, яким заборонено бути усиновлювачами

Не можуть, згідно ст. 212 Сімейного Кодексу України, бути усиновлювачами особи, які:

 • обмежені у дієздатності чи визнані недієздатними;
 • перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
 • страждають на визначені законом хвороби;
 • за станом здоров’я потребують постійного стороннього догляду;
 • позбавлені батьківських прав;
 • вже були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками тощо) іншої дитини, але усиновлення (опіку) було скасовано або визнано недійсним з їхньої вини;
 • зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
 • не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
 • були засуджені за визначені законом певні злочини або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;
 • перебувають у шлюбі з особою, яка не може бути усиновлювачем.

Також не можуть бути усиновлювачами інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини, а також особи однієї статі. Остання заборона в процесі євроінтеграції буде переглянута й українськими законотворцями, адже щороку все більше європейських країн дозволяють усиновлення одностатевим подружжям.

Як усиновити дитину в Україні підчас війни в 2024 році
Право на щастя. Джерело: Freepik

Чи може одинокий батько чи мати усиновити дитину

Хоча й люди, в яких немає пари, можуть усиновити дитину, закон все ж надає пріоритет в усиновленні дитини саме подружжю, Це можна пов’язати з традиційною думкою, що дітям бажано виховуватися у «повних родинах». Також усиновлювачами може бути різностатева пара, що проживає однією сім’єю. Факт спільного проживання має встановити суд.

З цього правила є виняток. Якщо дитина має тільки біологічну матір або лише біологічного батька, з якими вона втратить правовий зв’язок при усиновленні, її може усиновити й одна особа – жінка або чоловік.

Адвокат, керівник практики вирішення цивільних спорів Юрій Бабенко пояснив, в яких випадках можуть відмовити в усиновленні.

Коли переважне право на мають інші особи, які користались цим правом. Зокрема коли дитину хочуть всиновити подружжя і самотня жінка. Перевага надається подружжю. Крім того, коли відсутні доходи в усиновлювача і нерухомість, де можуть проживати діти. Одна людина без партнера може всиновити дитину, якщо вона є українцем. Щодо іноземців, то вони можуть усиновлювати, тільки якщо перебувають у шлюбі. Зараз закон також передбачає, що одностатеві пари не можуть бути усиновлювачами.

розповів Бабенко.
Усиновлення дитини в Україні 2024
Право на щастя. Джерело: Freepik

Українські зірки, які наважились усиновити дитину

На відповідальний та важливий крок всиновлення дитини пішло чимало знаменитостей. Серед них і українські зірки. Багато хто з них вже насолоджкється батьківством, а дехто поки що мріє про дитину.

Наталія Могилевська

Наталія Могилевська з донечками
Наталія Могилевська з донечками. Джерело: WomanEL

Як пише WomanEL, зірка зізналася, що вирішення про удочеріння було важливим і виваженим кроком. Наталія тривалий час утримувала в таємниці цю велику зміну у своєму житті.

Хочу подякувати всім людям, хто знав мою таємницю, але тримав її в секреті тривалий час. Це сталося на самому початку війни. Коли ми з моїм чоловіком дуже багато їздили на фронт, до шпиталів, до дитбудинків, до переселенців. Діти були дуже сильно травмовані. Наприклад, старша моя донечка декілька разів рятувала життя молодшої. Їм просто потрібен був час для того, щоб відчути себе в безпеці. Молодша донька перші пів року взагалі не спала,

розповіла щаслива мама.

Тимур та Інна Мірошниченко

Сім’я Тімура Мірошниченка також знає як усиновити дитину в Україні підчас війни. Нещодавно отримала важливу нагороду, ставши «Родиною року». Новина вразила його шанувальників та підкреслила важливість і підтримку усиновлення дітей.

Ця зіркова пара стала однією з перших, кому вдалося завершити процес усиновлення та офіційно стати батьками для маленького Марселя. За словами Тимура, вони з дружиною наважувалися на цей крок все життя. Після повномасштабного вторгнення рішення було ухвалено остаточно.

Тимур Мірошниченко з родиною
Тимур Мірошниченко з родиною. Джерело: Instagram

У січні 2023 року пара повідомила, що процес усиновлення розпочався. Про всі етапи Тімур та Інна розповідали публічно – адже у системі є дуже багато проблем та корупції. Вже у червні подружжя знайшло дитину – відтоді почалися перші зустрічі та очікування судових рішень. Наприкінці липня вони забрали хлопчика додому та назвали його Марселем.

Також, за повідомленням WomanEL,Тимур розкрив деталі свого плану по усиновленню другої дитини та зазначив, коли це станеться. У відвертій розмові з підписниками в соціальних мережах шоумен поділився, що разом з дружиною Інною вони вже на шляху до того, щоб забрати з дитячого будинку ще одну дитину.

Не просто хочемо, а діємо. Уже декілька місяців у черзі на курси всиновлювачів (так, це наше шикарне законодавство змушує нас протягом року вдруге їх проходити). Але ми впевнені, що 2024 року це обов’язково станеться і нас буде вже шестеро!

поділився зірковий тато.

Даніель Салем

Даніель Салем
Даніель Салем з донечкою. Джерело: Instagram

Колишній телеведучий та ресторатор, а нині військовослужбовець ЗСУ Даніель Салем також наважився на усиновлення. Змінити рішення йому не завадило навіть нещодавнє розлучення з дружиною Марією, з якою він виховує спільну доньку Санта-Луну.

Він розповів, що на даному етапі стоїть у черзі для усиновлення і вже отримав перший онлайн-сертифікат. Далі відбудеться офлайн-співбесіда, яка, ймовірно, буде з психологами.

Його очікує розмова, під час якої вони мають порадити йому, яка дитина найкраще підійде для усиновлення. Даніель знаходиться в кроці від втілення своєї мрії про те, щоб стати батьком для малюка. Він вже успішно пройшов перші етапи у процесі усиновлення.

Злата Огнєвіч

Злата Огнєвіч
Злата Огнєвіч. Джерело: Instagram

Українська співачка Злата Огнєвіч також у період російсько-української війни задумалася про усиновлення дитини. Однак вона наголосила, що таке рішення у парі приймають обидва партнери, і зі своєї сторони вона готова погодитись.

Це рішення спільне. Його приймають обидва в парі. З мого боку – так. Я вже замислювалась над цим питанням

зазначила співачка.

Катерина Осадча та та Юрій Горбунов

Катерина Осадча відверто говорить про складнощі та виклики, які стоять перед тими, хто бажає всиновити дитину в Україні. Вона визнає важливість зміни системи усиновлення та покращення її роботи для полегшення цього процесу та створення кращих умов для дітей, які очікують своїх сімей.

Ми з чоловіком висловлювали бажання всиновити дитину. Але після того, як я почала занурюватись у цей процес докладніше, рішення довелося відкласти. Зазвичай люди не мають детальної інформації про усиновлення, тому дивляться на цю проблему в рожевих окулярах. Вони досконально не розуміють, що таке прийомна дитина, як це взяти до себе в сім’ю за фактом чужої дитини, які існують форми сімейного виховання тощо. Зазвичай у людей просто бажання усиновити дитину, але це лише верхівка айсбергу. Що саме під ним майже ніхто не розуміє. А там просто купа «але»,

поділилась Катерина.
Катерина Осадча
Катерина Осадча з родиною. Джерело: Instagram

Вдосконалення та необхідні зміни в системі усиновлення

Вдосконалення системи усиновлення – одне з найважливіших завдань нашої держави і суспільства. В Україні є велика проблема — на практиці дозвіл на усиновлення дитини отримують лише одружені пари.

Водночас деяким особам жіночої або чоловічої статі, які не перебувають у шлюбі, украй важко всиновити дитину, хоча законодавчо це не заборонено. Міністерство соціальної політики не публікує офіційних даних чи звітів щодо кількості усиновлених дітей за поточні роки, а також які саме особи, подружні пари чи самотні особи, стали усиновлювачами.

Дружина Президента України Олена Зеленська, яка активно докладає зусиль до спрощення процедури усиновлення в нашій державі, пояснює, що виховання дітей у родинах, а не в сиротинцях є однією з вимог для  вступу України до ЄС.

І ми невпинно йдемо до цієї мети, в тому числі завдяки спрощенню процедур. Однак найголовніше для нас — не формальне зобов‘язання. Найголовніше — це право дитини мати сім‘ю, люблячих батьків. Право дитини бути щасливою. За нього ми й боремося, позбуваючись дитячих інтернатів на користь сімей.

зазначила Зеленська.

Існує законопроєкт 5580 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усиновлення дітей», у якому прописані деякі зміни до діючого законодавства, які зрівняють в правах певні групи осіб, котрі нині Сімейним кодексом обмежені щодо всиновлення.

Законопроєкт потребує подальшого доопрацювання. Зокрема, в ньому містяться і деякі дискримінаційні норми, зокрема щодо граничного верхнього віку усиновлювачів. Залишається сподіватися, що в тому темпі, який наша держава набрала щодо подолання бар’єрів в усиновленні, законотворці будуть змушені вже незабаром взяти документ в подальшу роботу або ж напрацювати новий, з дотриманням рівних прав для всіх груп населення, що хочуть прийняти в себе дитину із сиротинця.

Чужих дітей не існує
Чужих дітей не існує. Джерело: Freepik

Досвід в інших країнах

В українському законодавстві є прямий припис, який забороняє усиновлювати дитину особам однієї статі та особам, які не перебувають у шлюбі між собою. Лише якщо останні проживають однією сім’єю, суд може постановити рішення про усиновлення ними дитини.

Наприклад, в Англії усиновити дитину можуть особи від 21-го року, неодружені або ті, які перебувають у громадянському партнерстві (передбачене законом, ідентичне до одруження співжиття одностатевих пар), неодружена пара (однакової статі та протилежної статі), партнер батька або матері дитини.

В Іспанії також передбачено право пар, які проживають разом, але неодружені, стати усиновлювачами. Пряма заборона передбачена для батька та матері, які були позбавлені опіки над дітьми, або осіб, позбавлених батьківського піклування чи опікунства.

Покрокова інструкція, як усиновити дитину в Україні

Отже, тепер ви знаєте як усиновити дитину в Україні підчас війни. І якщо ви вирішили усиновити дитину, вам потрібно:

 1. Звернутися до служби у справах дітей за місцем проживання з письмовю завою для отримання статусу кандидата в усиновлювачі.
 2. Зібрати та подати необхідні документи (див. п.4).
 3. Отримати виисновок про можливість бути усиновлювачем.
 4. Ознайомитися з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені, у службі у справах дітей за місцем обліку кандидатів в усиновлювачі.
 5. Отримати направлення для знайомства та встановлення контакту з дитиною.
 6. Подати заяву про усиновлення дитини до служби у справах дітей за місцем проживання.
 7. Отримати висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини.
 8. Подати заяву та документи до суду, судове засідання щодо розгляду питання усиновлення.
 9. Отримати рішення суду про усиновлення дитини – після цього рішення усиновлювачі можуть стати батьками.
 10. Оформити нове свідоцтво про народження дитини в органах РАЦСу.
 11. Забрати свою дитину до себе в родину.

Завдяки усиновленню можна стати найкращими батьками для найкращої дитини, щоб разом пишатися її успіхами, проводити родинні свята і будувати плани на майбутнє. Усиновлення – це лише спосіб появи дитини в родині, після якого ні для дитини, ні для батьків немає ніякого значення, як вони знайшли одне одного. Головне, що у батьків з’явилась дитина, а у дитини – люблячі мама і тато.

Майбутнім батькам, перед тим як усиновити дитину в Україні, важливо чітко усвідомити своє бажання та ту відповідальність, яка на них чекає. Чи дійсно готові прийняти дітей такими, які вони є, полюбити як рідних…

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *