Робота не визначає вашу цінність: як навчитися відокремлювати їх одне від одного

Гордість за свою роботу – це, безсумнівно, добре. Але занадто велике значення, яке ви надаєте своїй роботі, може зашкодити вашій самооцінці – і ось чому. Гордість за свою роботу – це, безсумнівно, добре. Але занадто велике значення, яке ви надаєте своїй роботі, може зашкодити вашій самооцінці – і ось чому.
Робота не визначає вашу цінність: як навчитися відокремлювати їх одне від одного
Як знайти стабільну самооцінку – перегляньте ставлення до роботи, Джерело: freepik.com

Занадто часто те, як ми ставимося до себе, визначається зовнішніми чинниками. Зокрема, для жінок самооцінка багато в чому залежить від того, наскільки продуктивно ми працюємо. Коли все добре, це чудово. Але, давайте подивимося правді в очі, не завжди все йде за планом. Ми всі робимо помилки, нас скорочують або ми працюємо на роботі, яка нам не до душі, – і це може підкосити нашу самооцінку. Що ж робити? Як здобути стабільну самооцінку і відокремити її від вашої роботи?

WomanEL зібрав кілька дієвих порад експертів: психотерапевтки Елоїзи Скіннер і коучині Таму Томас.

Чому ми ототожнюємо нашу цінність із роботою?

«Для жінок прив’язувати свою самооцінку до роботи – це не лише звична справа, а й норма», – каже Томас. «Жінок часто цінують і хвалять залежно від того, наскільки вони жертвують собою заради інших. Нас винагороджують за те, наскільки ми самовіддані, надійні та готові на все заради кого завгодно. Це призводить до того, що цінність жінки оцінюється за її здатністю відмовитися від своїх особистих потреб і бажань, щоб підтримати оточуючих або виконати завдання».

Якщо вам це знайомо, ви не самотні. «Я думаю, що це частково інстинктивна і нормальна реакція – асоціювати важливі частини нашого життя з нашою ідентичністю (і, отже, з почуттям власної гідності)», – каже Скіннер. «У міру того, як робота стає дедалі домінантнішою частиною нашого особистого життя (з такими речами, як віддалена робота або створення особистого бренду за межами робочого місця), це може стати дедалі поширенішим досвідом. Це, безумовно, звичайне явище для багатьох жінок».

Багато в чому це пов’язано із суспільним і культурним тиском, зокрема з нашим вихованням гарної дівчинки

«Із самого раннього віку дівчаткам навіюють, що вони мають бути милими, турботливими і вихованими», – каже Томас. «Це ролі, які за своєю суттю пов’язані із самопожертвою. Розглянемо, наприклад, як дівчаток вчать бути хорошими. Зазвичай це означає бути зручними: не метушитися, бути ввічливими». Це може проявлятися в перфекціонізмі та мисленні «все або нічого», а коли ми робимо помилки, ми можемо скотитися в яму ненависті до себе та низької самооцінки.

«Для жінок, зокрема, можуть існувати культурні очікування та стереотипи, пов’язані з продуктивністю на роботі, які можуть посилювати небажаний зв’язок між роботою та самооцінкою», – погоджується Скіннер. Якщо ми отримуємо відгуки про роботу, в яких багато уваги приділяється особистим аспектам, як-от презентація, стиль спілкування або побудова стосунків, ми можемо почати встановлювати зв’язок між нашою роботою і нашим особистим самовідчуттям.

«У нашому суспільстві робота і кар’єра можуть бути пріоритетнішими за все інше», – погоджується професійна психологиня Аніта Гуру. «Якщо ви відчуваєте, що перебуваєте не там, де «маєте бути», ваше негативне ставлення до себе може почати лаяти або принижувати вас. Іноді ваша особистість зосереджена на тому аспекті вашого життя, де ви відчуваєте, що можете контролювати ситуацію (робота), і якщо поза роботою справи йдуть хаотично, ваше почуття власної гідності та самооцінка залежатимуть від вашої роботи».

Шукаєте нову роботу? Ми знаємо, що вам зробити, щоб ваше резюме відрізнялося від десятків інших.

Як здобути стабільну самооцінку: постарайтеся бути об’єктивними

Робота не визначає вашу цінність: як навчитися відокремлювати їх одне від одного
Підвищуйте усвідомленість і самопізнання. Зрозумійте, що ви – набагато більше, ніж ваша робота, Джерело: freepik.com

Один із кроків – спробувати підійти до своєї роботи так, наче б ми були об’єктивною третьою стороною. Спробуйте оцінити свої перемоги і проблеми з неупередженої (але підбадьорливої) точки зору. Наприклад, коли ми відчуваємо критику щодо себе, ми можемо зробити крок назад – з якими доказами ми працюємо? Де є відчутні точки поліпшення, які ми можемо використовувати як маркери, що допомагають нам прискорити власний розвиток?

Або, якщо ми дійсно незбалансовано оцінюємо свою роботу, де ми можемо знайти докази того, що ми відмінно справляємося зі своїми обов’язками? Погляд на наше робоче життя з дещо відстороненого погляду може допомогти отримати нові погляди та ідеї для подальших кроків.

Працюйте над самоаналізом та усвідомленням

Жінкам необхідно розвивати почуття того, ким вони хочуть бути в цьому світі і ким вони хочуть бути по відношенню до інших людей. Ми не станемо свідомо обирати мучеництво. Якщо ви чітко усвідомлюєте, ким хочете бути, ви з меншою ймовірністю будете підсвідомо погоджуватися з тим статус-кво, який вас не підтримує.

Як здобути стабільну самооцінку: створіть папку для похвали

Дуже корисно зберігати речові докази того, що ми робимо добре, – іноді це називають папкою для похвали. Це колекція позитивних відгуків, яку ми можемо зберегти у файлі електронної пошти або іншому зручному місці. Дослідження показують, що ми набагато більше зациклюємося на негативному досвіді, ніж на позитивному. Тому подібна стратегія може допомогти збалансувати цей інстинкт.

Деякі люди відчувають провину за відпустку. Звучить дивно, але це так. Дізнайтеся, як позбутися цього відчуття.

Встановіть межі

Встановіть чіткі межі між роботою та особистим життям. Визнайте, що робота і продуктивність – це частина вашої сутності, а не вся ваша особистість. Пам’ятайте, що ми працюємо для того, щоб задовольняти свої потреби і допомагати собі жити добре.

Щоб допомогти собі в цьому, спробуйте скласти список людей, місць, вражень і речей, які пробуджують у вас найкращі якості, підтримують ваші пристрасті, спонукають вас іти на прорахований ризик і змушують вас почуватися гарним і сильним – це ваші кордони. Оточіть себе людьми, які цінують вас за те, хто ви є, а не тільки за те, що ви робите.

Як здобути стабільну самооцінку: практикуйте співчуття до себе

Ставтеся до себе з тією добротою, яку ви виявили б до друга. Якщо ви докоряєте собі або вважаєте, що недостатньо добре попрацювали, щоб узяти відпустку, подумайте, що б ви сказали другу, і застосуйте це до себе. Пам’ятайте, що ваша цінність закладена у вас самих. Вона не пов’язана з вашими досягненнями.

Займайтеся корисною діяльністю

Знайдіть радість у діяльності поза роботою. Онлайн-спільноти, хобі, вечори ігор із друзями та творчі заняття можуть дати вам задоволення і відчуття ідентичності за межами вашої професійної ролі. Спробуйте зайнятися хобі, яке вам подобається, але в якому ви погано розбираєтеся. Це допоможе вам розвинути здатність не бути хорошим у всьому і робити щось заради задоволення, а не заради результату.

Жінки також часто бояться, що і відчитають. Але помилки – це частина роботи. Ось що ви можете зробити, щоб подолати це.

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *