Top.Mail.Ru

15 тиждень вагітності: що відбувається з малюком та вами?

Третій тиждень другого триместру – зазвичай один із найбільш спокійних періодів виношування малюка.

При успішному перебігу вагітності плід планомірно розвивається. Основні життєво важливі органи та системи були закладені ще в 1 триместрі, і зараз вони продовжують чи закінчують своє формування. Часто в даний період жінка може відчувати підйом настрою та сил, проте сонливість і швидка стомлюваність без ознак патології (кров’янистих виділень, блювання, зниження гемоглобіну та ін.) також не є винятком.

Зв’язок матері з малюком зараз як ніколи сильний. Саме час почати знайомитися з інформацією про те, як ваше життя зміниться після народження дитини, якому годуванню віддати перевагу, як облаштувати спальне місце малюка, який одяг та предмети гігієни приготувати для пологового будинку.

Що відбувається з малюком?

Розмір плода в 15 тиждень вагітності досягає 18 см, а вага в середньому становить 160 г. На фото УЗД можна побачити, як малюк змінився: його риси обличчя стали більш досконалими та чітко вираженими, а рухи – впевненішими та різноманітнішими. Лоб дитини більше висунуто вперед, ніж у народжених дітей, за рахунок активного розвитку мозку, повіки все ще прикриті і обрамлені крихітними віями, рот відкритий. Спина малюка трохи розпрямляється завдяки розвитку м’язів, голова сильніше піднімається від грудей – поза плоду дедалі менше нагадує форму вушної раковини.

У 15 тижнів вагітності щитовидна залоза дитини вже виробляє трохи власних тиреоїдних гормонів, кількість яких поступово збільшуватиметься. Нагадаємо, що ці гормони відіграють важливу роль у зростанні малюка, у розвитку його нервової системи та кісткової тканини. Тиреоїдні гормони сприяють збільшенню періоду неспання плода та посиленню його активності, у невеликій кількості підвищують синтез білків, перешкоджаючи їх розпаду, а також покращують загальні обмінні процеси. У цей час триває активна закладка постійних зубів, зачатки всіх молочних зубів у дитини вже є.

На 15-му тижні вагітності продовжує розвиток репродуктивна система плода. Зовнішні статеві органи досить добре візуалізуються під час виконання УЗД, проте на цьому терміні ще можливі помилки під час встановлення статі. Тому краще дочекатися другого УЗД-скринінгу, що проводиться з 17-18 по 22 ембріональний (24 акушерський) тиждень вагітності. У дівчаток продовжується розвиток матки, закінчується формування маткових труб.

Продовжує вдосконалюватися нервова система, шкіра стає чутливішою і покривається тонким шаром природного мастила, утвореного потовими та сальними залозами. На обличчі, а також на тілі та кінцівках місцями з’являється пушок, пальці рук та ніг мають нігті.

15 тижнів вагітності: що відбувається з мамою?

Живіт на 15-му тижні вагітності продовжує збільшуватися і випинатися вперед, хода стає «качиною» за рахунок розбіжності тазових кісток та перерозподілу навантаження на ступні. Останнє може відбуватися не лише на п’ятнадцятому тижні вагітності, а й трохи раніше чи пізніше. Причина таких фізіологічних змін – у збільшенні вироблення у жінки релаксину, що тягне за собою розм’якшення дисків та зв’язок, що скріплюють лобкову, сідничну та здухвинну кістки.

Незважаючи на те, що кістки розширюються всього на 5 мм, деякі майбутні мами в 15 тижнів вагітності можуть відчувати відчуття, що тягнуть внизу живота, а також в області куприка. Іноді тазові кістки розширюються на велику величину, викликаючи гострий біль у лобку у стані спокою та під час руху. Такий стан називають симфізіопатією, він не несе загрози для плода, але може суттєво ускладнити вам життя.

Симфізіопатія проявляється дискомфортом під час статевого акту, сильним тиском на низ тазу, болем у попереку та нетриманням сечі. Серед причин сильного розходження кісток – короткий термін після попередньої вагітності, надмірна вага, нестача вітамінів, захворювання нирок та опорно-рухового апарату. Для покращення самопочуття рекомендують вживання продуктів, багатих на кальцій, зниження фізичного навантаження, спеціальний масаж, призначають вітамін D, а в особливо важких випадках – знеболювальні препарати.

Вже зараз ви можете відчути ознаки життя всередині вас – перші ворушіння малюка. Але навіть якщо цього поки що не сталося, рано хвилюватись. Жінка може відчути поштовхи дитини набагато пізніше, якщо вона раніше не народжувала, у неї велика комплекція з щільним жировим прошарком в області живота, малюк пасивний і т.п. Підвищена активність плоду цьому етапі викликає більше занепокоєння, оскільки часто це є одна із ознак гіпоксії (кисневого голодування).

Також необхідно випивати достатню кількість рідини, щоб уникнути зневоднення організму. Іноді жінці потрібне призначення протиблювотних препаратів. Сильний токсикоз у 2 триместрі – привід терміново звернутися до лікаря. У супроводі частої блювоти, підвищеного артеріального тиску, втрати ваги, набряків, головного болю, виведення білка із сечею він загрожує гестозом та еклампсією (судомами). Гестоз небезпечний не тільки для здоров’я жінки, але і для розвитку та життя плода.

Тривожним сигналом є почуття поколювання та оніміння в кінцівках, різкий стрибок у вазі, підвищення артеріального тиску, виявлення в сечі білка, накопичення рідини в області талії та кісточок. Це може свідчити не лише про проблеми із серцево-судинною системою, нирками та печінкою, а й про розвиток плацентарної недостатності та гіпоксії плода. У такому разі необхідно негайно звернутися до лікаря.

Набряклість під час вагітності далеко не завжди супроводжує токсикоз. Вона може бути невинною і викликана носінням тісного взуття і туфель на високих підборах, безліччю прикрас на пальцях рук, довгим сидінням або стоянням, закиданням ноги на ногу, недостатнім споживанням рідини або її споживанням перед сном, любов’ю до жирних, смажених, солоних і солодких. . У разі досить усувати причину набряків, проводити сеанси самомасажу ступнів і пензлів, відпочивати з піднятими ногами.

Добавить комментарий